Možná vás nepřekvapí, moderní děti jsou zvyklí, že když jejich kapesné dojde, rodiče znovu osypou jako oslíci. Také současná móda kreditních karet pro děti není efektivní, pokud jim rodiče znovu a znovu převádějí peníze na účet.
Až pětaosmdesát procent dětí a dospívajících v naší zemi neumí hospodařit s penězi. Řeč je již o dětech na prvním stupni základních škol. Děti do páté třídy disponují zhruba s padesáti až dvěma korunami, které jim na měsíc prostě nestačí …
Deváťáci dostávají podle průzkumu od rodičů částky od čtyř stovek nahoru – ale ti samozřejmě mohou utrácet natolik, že nevycházejí měsíčně. Zde však narůstá také problematika úhrady vyšších částek za alkohol, cigaretu, drogy a podobně, proto je vhodné, aby rodiče kontrolovali, za co jejich dospívající rodiče utrácí.
Obsah
Středoškoláci mají i tisíc korun za měsíc!
Neuvěřitelné, průzkumy také ukázaly, jak jsou „výděleky“ dětí na střední škole. Rodiče je opravdu nešetří, protože svým dětem dopřávají měsíčně tisíc korun, což je částka, která rozhodně nezahrnuje měsíční obědy ve škole, ani internet, paušál a podobně. Nemáme dnes už krásně naši mladou, ale naučí je to hospodařit? Ne.
Stálý a opakovaný přísun peněz – pomyslná jistota
Tím, že děti dostávají pravidelně přísun peněz na své požitky, neznají míru. Neznají také hodnotu peněz, které si nemusíte vydělat. Neznají hranice. Proto je dobré do výše kapesného promítnutí i to, co děti běžně počítají, ale nemusí to řešit, že se za to platí – tedy právě alespoň paušál v mobilu nebo kreditu. Internet, členství v kroužku, sezení na bazén a podobně.
Kapesné dnes dětem dávají až 52 procent rodičů
Bez kapesného to nejde. Jenže tyto darované peníze dnes nemají být jakoby měly. Neučí hospodařit, nýbrž se stanou „odbytím“. Rodiče jimi řeší nedostatek svého času. Peníze tak dítěti dají kdykoli, když je třeba něco koupit – nový zimní kabát, oběd a podobně. To je chyba.
Zadlužené dítě
Dalším pozoruhodným varováním je, že dluhy si dnes vytváří i děti! Jelikož neumí vyjít s kapesným od rodičů, často si půjčují od majetnějších spolužáků. Z toho důvodu nejsou žádné směnky ani potvrzení a převzetí nečekejte, proto začínají na základních školách vznikat rozbroje, dluhy a tvrzení a kde je pravda o skutečné výši půjčené částky známe jen dotčené. Vše se pak přenáší do rodinného prostředí a vytváří sváru mezi dotčenými rodiči.
Přidejte odpověď